Programowanie przełączników Sonoff POW

Z uwagi na to, iż coraz częściej dostaje pytania jak wgrać alternatywne oprogramowanie do Sonoff POW, postanowiłem opisać to w jednym miejscu jako przewodnik, oraz ściągę dla siebie na przyszłość. Sprawa jest bardzo łatwa, jednakże zawsze przychodzi chwila zawahania, który kolor kabelka, do którego podłączyć pinu. Oczywiście można zamówić gotowy produkt, z wgranym już wybranym oprogramowaniem np. w sklepie https://www.houseiq.pl , z którym od jakiegoś czasu współpracuje testując różne zabawki. Dla tych, którzy nie chcą iść na na łatwiznę powstał poniższy tekst.

Na początku powstaje problem wybory odpowiedniego programatora. Wersji i możliwości jest kilka. Ja przetestowałem dwa urządzenia:

Znalezione obrazy dla zapytania CP2102

Oba działają bez zarzutu. HW-417-V1.2 oprócz kabelków wymaga także przejściówki mini USB. Poza tym proces flashowania jest taki sam dla obu urządzeń. W instrukcji skupię się na tym pierwszym.

Podłączamy kabelki go odpowiednich pinów. Wykorzystujemy 4 z nich: 5V ( VCC), GND, RX, TX.

Znalezione obrazy dla zapytania hw-417 pin

Analogicznie podpinamy piny do Sonoff POW jak na obrazkach poniżej.

IMG_20181202_105734.jpg

 

W przypadku Sonoff POW nie ma konieczności lutowania. Piny są otwarte. Wystarczy włożyć do nich przewody i podczas wgrywania softu lekko pochylić na zewnątrz aby być pewnym, że dobrze przylegają do krawędzi.

Pobieramy i instalujemy oprogramowanie. Ja stosuje:

Obsługa SonoffPOW w ESPEasy jest jak na razie w wersji eksperymentalnej i sprawia trochę problemów, zwłaszcza z prawidłowym stworzeniem RULES.

Oprogramowanie wgrywam esptool.py.  Tak w Linuxie jak i w Windowsie powinniśmy mieć zainstalowanego Pythona w wersji Python 2.7 lub Python 3.4 lub nowszej. W aktualnych dystrybucjach Linuxa jest już Python w wymaganej wersji, dla Windowsa możemy ściągnąć go  z tej strony. U mnie w najnowszym Mincie:

$ python3 –version
Python 3.6.6

Ostatnią wersję esptool.py można zainstalować poprzez pip ( dla Linuxa wydajemy polecenia w Terminalu dla Windowsa w Powershell-u, w katalogu gdzie zainstalowaliśmy esptools:

$ sudo pip install esptool

W razie trudności może pomóc:

$ sudo python -m pip install esptool 

$ sudo pip2 install esptool

Po zainstalowaniu esptool, przechodzimy do odpowiedniego katalogu ( u mnie linuxie ~/.local/bin ) i wydajemy polecenie, gdzie /dev/ttyUSB0  to port pod który podpięty jest programator a sonoff-PL.bin to ściągnięta binarka najnowszej Tasmoty.

$ sudo python esptool.py -p /dev/ttyUSB0 write_flash 0x000000 „sonoff-PL.bin”

Jeżeli prawidłowo podpięliśmy kabelki, pochylamy je na zewnątrz i wciskamy biały przycisk aby przestawić urządzenie w tryb flashowania. Wymaga to trochę wprawy ale da się zrobić jedna ręką. Następnie podłączamy programator do portu USB, wydajemy jedno z powyższych poleceń i już. Jeżeli widzimy tak jak poniżej to mamy wgrany wybrany soft.

Zrzut ekranu z 2018-12-02 12-54-23

Odpinamy urządzenie od komputera. Podłączamy do prądu i konfigurujemy Tasomotę. Jak to zrobić opisywałem tu.

7 komentarzy do “Programowanie przełączników Sonoff POW

  1. Witam
    Przeczytałem Pana post jeszcze nic z tym przełącznikiem nie robiłem, ale nasunęło mi się pytanie.
    Czy po zmianie oryginalnego oprogramowania sonoffa na Sonoff-Tasmota będziemy widzieć ten przełącznik w domoticzu i w dedykowanym dla tych przełączników aplikacjach Tuya Smart lub SmartLife ?
    Czy tylko już zostaje nam domoticz i aplikacje domoticza?
    Pozdrawiam

    Polubienie

  2. Rozumiem i dziękuję za szybką odpowiedź. Tak właśnie myślałem jak Pan odpisał, ale to nie problem bo mam zamiar kożystać z sonoffa w domoticzu.
    Mam prośbę, czy w swoich poradach może Pan zademonstrować jak sobie poradzić ze zmianą adresu ip i dostosowania do domoticza Inteligentnych gniazdek Wifi z pomiarem zużycia prądu? Chodzi mi ogdziazda sprzedawane w sklepie https://www.houseiq.pl/pl/p/Inteligentne-gniazdko-Wifi-pomiar-zuzycia-pradu/633 .
    Trafiłem do tego sklepu po przez Pana stronę której gratuluję 🙂 jest bardzo pomocna takim osobom jak jak które bawią się domoticzem hobbystycznie 🙂

    Polubienie

  3. witam próbowałem zrobić to na moim komputerze sugerując się poradami z tej stronki.
    Mam wrażenie, że spaliłem swojego ESP 8266 w swoim sonoffie użyłem do fleszowania Programatora FTDI232 i ustawienia napięcia 5V.
    Po wydaniu komendy esptool.py –port COM6 flash_id żeby określić rozmiar flash size otrzymuje komendę:
    A fatal error occurred: Failed to connect to Espressif device: Invalid head of packet (0x00) i już po ptakach.
    zmieniałem kable porty to samo.
    Pytanie, jakie napięcie musi być ustawione na FTDI232 5V czy 3,3V
    Może jakieś dodatkowe porady robię to na Windowsie.

    Polubienie

    • Witam Serdecznie. Czytam ten poradnik i również rzuciło mi się w oczy, że napisał Pan o używaniu napięcia 5V. Czy jest to bezpieczne ? Bo ja zawsze używam 3.3V i idzie mi to bez problemu a Pan tu piszę o 5V więc zgłupiałem.

      Polubienie

      • Witam. W HW-417-V1.2 zworka domyślnie ustawiona jest na 5V. Szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi. Flashowałem kilka Sonoff-ów i nie miałem żadnych problemów. Nie spaliłem żadnego urządzenia. Można przełożyć zworkę na 3.3V dla bezpieczeństwa. Dziękuję za zwrócenie uwagi.

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s