Monitoring zużycia energii. Sonoff POW R2 – Tasmota i Domoticz.

Znalezione obrazy dla zapytania sonoff pow r2

Rodzina urządzeń Sonoff cały czas się powiększa. Na szybko doliczyłem się 25 urządzeń, z których większość ładnie współgra z Domoticzem. Klasyczne przełączniki Sonoff Basic były już wielokrotnie opisywane. Moim zdaniem najlepiej wykorzystać do nich firmware ESPEasy. Nie licząc nieszczęsnego lutowania pinów sprawa dodania do Domoticza jest banalnie prosta. Jak już pisałem nie mam do tego cierpliwości, więc do przetestowania Sonoff POW R2 zabierałem się dosyć długo.

Jest to bardzo zmyślne urządzenie, które oprócz funkcjonalności zwykłego przełącznika mierzy także zużycie energii. U mnie będzie sterować bojlerem. Poprzednie wersje Basic po kilku tygodniach się przepalały. Moja grzałka na 2000 W więc teoretycznie powinno dać radę ( Sonoff Basic 10 A czyli 2200 W ), ale jednak nie dawało. Sonoff POW R2 ma 16 A czyli maksymalną moc obciążenia:  3500W. Powinno być w porządku. Zobaczymy za miesiąc.

Inspiracją do zabawy z POW R2 był post Cezara o firmware Tasmota i MQTT w Domoticzu. Postanowiłem w tym przypadku odejść od EspEasy, choć nowa wersja beta oprogramowania ma już testową integracje z tym Sonoffem, i pobawić się Tasomtą. Instalacja Mosquitto i MQTT jest bardzo jasno opisana w cytowanym poście, więc nie będę powielał informacji. U siebie musiałem tylko w komendzie:

mosquitto_sub -h localhost -t „#” -u „username” -P „password” -v

podać adres Raspberry Pi, na localhost nie działało.

Najciekawsze poniżej.

Sonoffa kupiłem już z wgranym oprogramowaniem Tasmota. Usługa kosztuje kilka złotych, więc uznałem, że nie będę się mordował. Wiem, że to wstyd, ale czas też ma swoją cenę. Urządzenie kupiłem w sklepie houseiq. W ofercie mają wiele interesujących urządzeń np. testowany Sonoff POW R2 czy nową wersje Sonoff Dual R2. Znajdziemy tam również czujniki Xiaomi, żarówki Yeelight, urządzenia na 433 Mhz, wtyczki z-Wave itp. Zachęcam do zapoznania się z ofertą tego sklepu.

Przełącznik dodajemy do naszej sieci WiFi tak jak klasyczną wersję BASIC. Jak już nasze urządzenie otrzyma adres w sieci lokalnej, logujemy się na nie w przeglądarce i gotowe. Przechodzimy do konfiguracji.

FireShot Capture 10 - Sonoff - Configuration - http___192.168.2.180_cn_

Na początku wybieramy odpowiednie urządzenie w Configure Module.

FireShot Capture 2 - Sonoff - Configure Module - http___192.168.2.180_md_

Teraz konfigurujemy MQTT. Przechodzimy do Configure MQTT. Podajemy adres Raspberry Pi, port musi być 1883 oraz użytkownika i hasło ustawione podczas konfiguracji mosquitto.

FireShot Capture 3 - Sonoff - Configure MQTT - http___192.168.2.180_mq_

Efekt finalny wygląda tak.

FireShot Capture 8 - Sonoff - Main Menu - http___192.168.2.180__

W między czasie dodajemy urządzenia w Domoticzu. Wybieramy sprzęt:

FireShot Capture 2 - Domoticz - http___91.245.83.80_9009_#_Hardware

Następnie wirtualne sensory. Na początek najważniejsze Przełącznik i Licznik energii.

Zapamiętamy ich IDX i wstawiamy w zakładce  Configure Domoticz.

FireShot Capture 4 - Sonoff - Configure Domoticz - http___192.168.2.180_dm_.png

IDX przełącznika wpisujemy jako 1, kolejne zgodnie z tabelką. Dołożyłem jeszcze sobie napięcie.

Działa. Potrzeba jednak dodać kilka uwag. Na początku Sonoff może pokazywać dziwne dane. Nic dziwnego, urządzenie wymaga kalibracji. Można do tego wykorzystać multimetr i bawić się w aptekarza, ale jest na to łatwiejszy sposób. Wykorzystamy żarówkę 60 W.  ( Ciekawostka, na żarówce LED 7 W czujnik nie pokazuje danych. ). Przechodzimy do konsoli

FireShot Capture 6 - Sonoff - Console - http___192.168.2.180_cs_.png

i wydajemy po kolei poniższe komendy w polu ENTER command ( oczywiście przy podłączonej żarówce 60 W )

PowerSet 60
VoltageSet 240
CurrentSet 250

Teraz odczyty powinny być prawidłowe.

 

 

Reklama

16 komentarzy do “Monitoring zużycia energii. Sonoff POW R2 – Tasmota i Domoticz.

 1. Cześć, dziękuję bardzo za wspomnienie o mnie 🙂

  Przechodząc do tematu – zdziwiłem się, gdy wyłączyłem Sonoff POW, ponieważ Domoticz nie aktualizuje mi stanu czujników. I od godziny mam 60 Watt, mimo że POW jest wyłączony. Też tak masz czy u siebie o czymś zapomniałem?

  Polubienie

 2. Jak myslisz podłączanie Sonoff Pow2 do bojlera jest bezpieczne w dłuższej perspektywie ?
  Sam sie zastanawiam nad takim rozwiązaniem tylko myśle czy to jest bezpieczne.

  Polubienie

 3. Podejrzewam, że tak. U mnie na żarówce 7W nie zadziałało. Za słaba. Internety polecają 60 Wat. VoltageSet 240 i CurrentSet 250 to ustawienia napięcia. Z reguły powinno tak zostać. Po kalibracji podepnij urządzenie o znanym poborze mocy i sprawdź, czy jet ok. Jak nie, skoryguj.

  Polubienie

  • U mnie na blogu ktoś napisał, że to działa:
   ‚Zbyszek 28 października 2018 19:27
   Polecenie „teleperiod’ z konsoli pozwala ustawić czas odświeżania, np. co 15 sekund -> teleperiod 15. Domyślnie ustawione ma wartość 300.’

   300 zgadza się z Twoją wartością.

   Polubienie

 4. You create 2 virtual devices in Domoticz (that gives 2 IDX) – but the Image show´s 3 IDx (IDx1, Sensor IDx 4 AND Sensor IDx 7) –> where did you get the 3th IDX??

  THX for Help

  Polubienie

 5. No i prawdopodobnie skalibrowaleś źle, jakie napięcie znamionowe żarowki, jakie napięcie sieci? Przy 220v, żarówka ma moc 57w a przy 240v 63w

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s