Od jakiegoś czasu przełączniki Shelly cieszą się coraz większą popularnością. Na pewno nie bez znaczenia jest ich atrakcyjna cena ( aktualnie 9,90 Euro za wersję 1 ) oraz obietnica i nadzieja, że będą działały w Domoticzu czy HomeAssistant. W portfolio firmy są również przełączniki w wersji 2 obsługujące dodatkowo pomiar zużycia energii ( wersja 1 nie ma tej funkcjonalności ), ale ich cena ( choć nadal atrakcyjna ) to 19.90 Euro plus niewielkie koszty przesyłki. Do testów kupiłem wersję 1 i na niej się skupię.
Od razu zaznaczam, iż nie testowałem oryginalnego oprogramowania Shelly. Staram, się mieć wszystko w jednym Domoticzu, więc przeszedłem od razu do sedna. Sam proces flashowania jest oficjalnie wspierany. Niezbędne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie.
Zgodnie z zawartą tam informacją wewnątrz urządzenia znajduje się 2 megabajtowy ESP8266. Do całej procedury potrzebujemy adapter USB-UART ( ja wykorzystałem standardowy CP2102 ), płytkę stykową i garść przewodów. Bardzo przydatną informacją jest, że do flashowania nie musimy rozbierać urządzenia. Niezbędne piny wyprowadzone są na zewnątrz obudowy. Aby nie mordować się z podłączeniem proponuje skorzystać ze schematu, który znalazłem w sieci.
W momencie podania zasilania na urządzenie ( podłączenia adaptera do portu USB ) pin GPIO 0 i GND musza być zwarte ( stąd pomarańczowy mostek ). Pozostałe wyjścia podłączamy zgodnie ze schematem. Pamiętajmy o krzyżowym podłączeniu TX i RX.
Jako soft alternatywny wybrałem Tasmotę. Nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć ESPEasy. Działa również doskonale. Jeżeli będą pytania w komentarzach chętnie pomogę, lub uaktualnię posta. Mam na razie jedno urządzenie i jest już w puszcze pod włącznikiem światła, więc musiałem się na coś zdecydować. Ściągamy więc aktualna wersję Tasmota. Do falshowania użyłem esptool. Dla odmiany poszedłem w konsolę i był to strzał w dziesiątkę. Wszystko poszło od strzału. Na początku instalujemy narzędzie:
sudo pip install esptool
U mnie na Ubuntu zainstalowało się w katalogu domowym w loklalizacji /.local/bin. Przechodzimy do rzeczonego katalogu. Przenosimy tam plik z oprogramowaniem sonoff-PL.bin i wydajemy polecenie:
sudo python esptool.py -p /dev/ttyUSB0 write_flash 0x000000 „sonoff-PL.bin”
I tyle. Jeżeli urządzenie zostało rozpoznane na porcie /dev/ttyUSB0 ( a mnie dzieje się tak w 100 % ) proces flashowania przebiega bez zakłóceń. Z jednym małym zastrzeżeniem. Shelly1 nie zadziała prawidłowo. Nie będziemy mieli możliwości sterowania nim przy pomocy włącznika światła, jedynie poprzez Domoticza. Tak być nie może. Okazuje się, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe ustawienie stanu wysokiego na wyjściu SW. Nie wdając się w szczegóły, aby uruchomić przełącznik, należy edytować plik sonoff.ino i użyć „input” pinmode zamiast „input_pullup” i przeprogramować oprogramowanie układowe. Brzmi trochę trudno, ale autor bloga TheHookUp na szczęście udostępnił zaktualizowaną binarkę. Najnowsze ESPEasy_mega ma możliwość zmiany tych ustawień z poziomu interface, ale nie zostało to przeze mnie przetestowane. Pobieramy więc zaktualizowaną wersję. Wydajemy jeszcze raz komendę:
sudo python esptool.py -p /dev/ttyUSB0 write_flash 0x000000 „shelly1tasmota.bin”
i mamy wgrana odpowiednią wersję Tasmoty. Przełącznik podpinamy do włącznika zgodnie ze schematem z oryginalnej instrukcji lub dla takich elektryków jak ja z drugiego schematu. Jeszcze raz dziękuję autorowi przytoczonego wcześniej bloga.
Następnie konfigurujemy Tasmotę. Logujemy się standardowo do naszej sieci jak było opisane w poście o Sonoff POW2. Ustawiamy odpowiednie wartości. Najważniejsza jest konfiguracja modułu.
oraz ustawienia MQTT ( odsyłam jeszcze raz do posta ). W Domoticz konfigurujemy ( jeżeli jeszcze nie mamy) broker Mosquitto i zakładamy standardowy przełącznik. Zapamietujemy jego idx. Po tym ustawiamy MQTT.
oraz integracje z Domoticzem w Tasmocie.
I tyle. Mamy obsługę Shelly 1 poprzez klawisz na ścianie i przełącznik w Domoticzu.
Z uwagi na małe rozmiary Shelly wciśnięcie go do puszki jest bardzo łatwe choć tak nie wygląda. Oczywiście instalacja elektryczna musi mieć przewód neutralny N.
Reasumując, jestem bardzo zadowolony z Shelly. Na razie nie potrzebuje monitoringu prądu więc zostanę przy wersji 1. W drodze są już kolejne. Przy tej cenie dodanie ich pod wszystkie włączniki światła w domu nie jest już tak dramatycznym wydatkiem.
PS. Jako, że na boku, od jakiegoś czasu dłubię też w Home Assistant, w którymś z kolejnych postów piszę jak się Shelly 1 sprawuje ( włącznie z innymi sonoffami ) w HA.
Dzień dobry,
Czy jest jakaś opcja aby przy pomocy shelly 1 sterować włącznikami schodowymi?
Mam dwie lampy w korytarzu, ktore sa wlaczane/wylaczane przy wejściu i wyjściu z korytarza.
Jestem dość początkujący w tych sprawach i zastanawiam się czy jest jakaś opcja aby zrobić to za pomocą czegoś montowanego w puszkach za włącznikami (nie chce kuć ścian) i tak aby aktualizowało stany w domoticzu?
PolubieniePolubienie
Witam. Na pewno da się to zrobić przy pomocy Fibaro Double Switch. Robiłem tak jakiś czas temu. Działa rewelacyjnie jednak koszty są znaczące. Zwave jest obsługiwany przez Domoticza. Shelly 1 nie zadziała. Myślę, że wersja 2 mogłaby dać radę ale nie testowałem jej jeszcze.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dziękuje za odpowiedź.
A dysponujesz może jakimś schematem jak to zamotować przy pomocy Shelly 2/Fibaro Double Switch ( z tego co widzę to ich działanie się nie różni i maja takie same wejścia)?
Dopytuje tak bardzo bo jestem lekko zielony w tej tematyce, a zależałoby mi aby rozwiązać problem z tym łącznikiem schodowym bo jest dość kluczowy u mnie w instalacji.
Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź.
P.S. Super blog – dla mnie dużo wiedzy 🙂
PolubieniePolubienie
Znalazłem coś takiego, myślisz ze to ten schemat którego uzywałeś?
Czy tutaj na pewno musi byc Shelly 2, a nie 1? Bo z tego co widze to nie jest używane S2 wyjscie.
PolubieniePolubienie
Sugerowałem się tym wątkiem. Podłączałem tylko Fibaro. Sytuacja może być różna w zależności od instalacji. Widziałem już różne cuda. Z Shelly powinno być podobnie.
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3020676.html
PolubieniePolubienie
Znalazłem jeszcze informację, że ma Shelly 1 też się da, ale nie testowałem.
PolubieniePolubienie
Niestety, wszystko poszło na marne bo jak rozkręciłem włączniki to okazało się że w drugiej puszcze z włącznikiem z którego idzie kabel na lampę nie ma kabla L ani N 😦
Tak więc wyglada na to że moge tylko pomarzyć o wrzuceniu tam automatyzacji 😦
PolubieniePolubienie
Jest jeszcze wersja z Dimmer2 Fibaro.
„W tym przypadku tylko Dimmer2 potrzebna – FAZA i i przewód do żarówki na żarówce stałe N”
Poczytaj może Ci się uda. Pomyślę nad tym. Jak coś rozgryzę dam znać.
PolubieniePolubienie
Nie chce iść raczej w fibaro bo jest to dość drogie rozwiązanie, przynajmniej póki co.
Na ten moment wymyśliłem tylko że można zdemontować te dwa włączniki, spiąć tam kable aby dawały fazę na żarówki od razu i zamienić żarówkę na yeelight, a w miejsce włączników przykleić wireless wall switche.
Zawsze to jakieś obejście 😛
PolubieniePolubienie
:-). Dokładnie tak mam zrobione w części pomieszczeń. Szybko, łatwo i tanio.
PolubieniePolubienie
Przepraszam że tak Ci spamuję, ale teraz wymyśliłem jedną wadę takiego rozwiązania – jak padnie wifi to wtedy nie włączę światła w korytarzu 😦
PolubieniePolubienie
Coś za coś.
PolubieniePolubienie
Wymyśliłem jeszcze wczoraj nie mogąc zasnąć jedno rozwiązanie 🙂
Prosiłbym o konsultacje co myślisz.
Otóż, w drugim gniazdku (z którego napięcie idzie na lampę) połączyłbym kable ze sobą, tak aby faza cały czas szła na żarówkę i zastąpiłbym tutaj włącznik tym wireless wall switch od Xiaomi (Aqara).
W pierwszym zaś włączniku zamontowałbym Shelly 1 i ustawił to tak, że ten wireless załączałby albo rozłączał światło na shelly 1.
Dzięki takiemu ustawieniu mielibyśmy opcję włączać światło pierwszym włącznikiem jak wchodzimy do domu gdyby padło wifi, nie musiałbym używać dwóch żarówek yeelight (czyli jakieś 120zł w kieszeni – tym bardziej że jeszcze nie ogarniam używania ich inaczej niż zwykłych żarówek i bawienia się ich barwą, jasnością itd.).
Minus: Przy wejściu inny wygląd łącznika(bistabilny), a w głębi korytarza ten od xiaomi, ale myślę że bym to przełknął.
PolubieniePolubienie
Witam
Mam problem z konfiguracją tasmoty wszystko się wgrywa tak jak powinno ale po odłączenie i ponownym podłączeniu shelly1 nie znajduje tymczasowej sieci do której cze a się podpiąć aby skonfigurować tasmote jest jakieś rozwiązanie tego problemu może trzeba jakoś włączyć te sieć?
PolubieniePolubienie
u mnie to samo nie widze urządzeń shelly1 po podłaczeniu do 230v a z włacznika sciennego działają…
ktoś pomoze?
PolubieniePolubienie