Xiaomi Smart Home Starter Kit w Raspberry Pi i Domoticzu.

W minionym tygodniu stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu  Xiaomi Smart Home Starter Kit. W pewnym momencie zauważyłem, że Domoticz w wersji Beta, ma zaimplementowaną obsługę tego zestawu. Postanowiłem więc zamówić na próbę ten zestaw i przetestować jego działanie, zważywszy, iż cena jest nader atrakcyjna, jak na ilość czujników, które otrzymujemy. Xiaomi Smart Home Starter Kit zamówiłem na Banggood.com. Aktualnie na Aliexpress można znaleźć w cenie 75 $.

W skład mojego zestawu wchodzi:

 1. Original Xiaomi Upgrade Smart Home WiFi Remote Control Multi-functional Gateway
  • główny element sterujący – w cenie 138,90 zł
 2. New Arrival Original Xiaomi Mini Smart Home Temperature and Humidity Sensor White
  • czujnik temperatury i wilgotności – w cenie 33,64 zł
 3. Original Xiaomi Intelligent Human Sensor Control Smart Home Suit Kit Accesory
  • czujnik ruch  – w cenie 54,69 zł
 4. Original Xiaomi Intelligent Door Window Sensor Control Smart Home Suit Kit Accessory
  • tzw. kontaktory ( czujnik otwarcia drzwi /okien )  – w cenie 45,01 zł

Instalacja aplikacji na Androida i sparowanie urządzeń.

Pobieramy aplikacje MiHome ze sklepu Google Play ( możemy użyć również kodu QR z pudełka ). Po zainstalowaniu musimy zrobić bardzo ważną rzecz, przestawić lokalizację na Chiny. Aplikacja może pozostać w języku angielskim. Bez tego nie będziemy mieli praktycznie żadnych funkcji urządzenia i nie uzyskamy klucza API ( Profile/Settings/Locale/ Mainland China ).

Wkładamy Gateway do gniazdka poprzez przejściówkę z chińskiego gniazdka na UE. Ja dostałem taką jako gratis do przesyłki. Miło z ich strony. Urządzenie powinno migać na niebiesko. Jeżeli nie, należy przytrzymać przycisk na obudowie, aby przełączyć bramę w tryb parowania. Aplikacja sama wykryje urządzenie i poprowadzi przez proces parowania. Podajemy nazwę sieci i hasło Wifi i to wszystko. Główne urządzenie już mamy.

Kolejne urządzenia podłączamy poprzez wprowadzenie ich w tryb parowania ( w czujniku temperatury  przytrzymujemy przycisk na obudowie a w pozostałych urządzeniach wciskamy reset cienkim drucikiem w malutkim otworze ). Aplikacja sama wykryje urządzenia i je sparuje. Jeżeli nie, możemy dodać je ręcznie.

Po sparowaniu wszystkich posiadanych czujników możemy przystąpić do zintegrowania ich z Domoticzem.

Dodanie czujników do Domoticza.

Przestawiamy Domoticza na kanał aktualizacji BETA ( Konfiguracja/Ustawienia/Aktualizacje oprogramowania )

Screenshot_20170205_100134.png

Po aktualizacji na dole listy sprzętu zobaczymy:

Screenshot_20170205_100745.png

Sprawą najtrudniejszą jest uzyskanie hasła. Jest to unikatowe hasło generowane przez urządzenie główne. Aby je uzyskać musimy przełączyć Xiaomi Gateway w tryb developerski. Musimy pamiętać, że z Domoticzem współpracuje tylko Xiaomi Gateway w wersji 2. Łatwo to sprawdzić. Wersja ta ma funkcjonalność radia. W oryginalnej dystrybucji są tylko nowe wersje. Uważać należy na atrakcje cenowe.

Aby uzyskać hasło do bramy należy w przejść do urządzenia Gateway w aplikacji ( np. ekran z obsługą oświetlenia ) i w prawym górnym rogu nacisnąć przycisk „trzy kropki” . Następnie przejść do „About”. Na samym dole będziemy mieli numer wersji. Należy stukać w napis do momentu pojawienia się chińskich znaków. Jeżeli czynność przebiegnie pomyślnie zobaczymy dwie kolejne pozycje menu w języku chińskim. Naciskamy pierwszą z nich i już możemy odczytać hasło ( ciąg znaków w drugim wierszu ).

Uzupełniamy dane z zakładki „Sprzęt”.

Screenshot_20170205_100745.png

 • adres w sieci naszego urządzenia
 • port – koniecznie 9898, na innym nie zadziała
 • hasło odczytane w trybie developerskim.

Trzeba pamiętać, aby odczytane hasło zapisać ( nacisnąć przycisk SAVE – obok cancel  – po wyświetleniu się stronki z hasłem w aplikacji ). Inaczej za każdym razem urządzenie wygeneruje inne hasło i nie będzie się łączyć z Domoticzem. Po dodaniu sprzętu, dla pewności, możemy wyczyścić cache przeglądarki i zrobić restart. W zakładce Urządzenia pojawią się nasze czujniki. Screenshot_20170205_103613.png

Konkluzja.

Czujniki są bardzo dobrej jakości. Po odkryciu kilku sztuczek proces parowania przebiega bardzo sprawnie. Są bardzo stabilne. Po tygodniu pracy ani razu nie odmówiły posłuszeństwa. W Domoticzu spełniają swoją rolę bardzo poprawnie. Inną sprawa jest aplikacja. Daje ona ogromne możliwości zarządzania czujnikami. Xiaomi Gateway ma możliwość ustawiania kolorów i intensywności świecenia, obsługę alarmu i radio ( niestety, albo stety tylko chińskiego ). Posiada możliwości kreowania scen i zdarzeń, podział na pomieszczenia, informacje pogodowe. W Domoticzu część tej funkcjonalności nie działa, ale tak chyba powinno być.  Chińskie radio nie jest niezbędne w moim systemie.

Poniżej lista kompatybilnych z  Domoticzem czujników:

 1. Human Body Sensor (Motion Sensor)
 2. Wireless Smart Switch
 3. Door/Window Sensor
 4. Temperature and Humidity Sensor
 5. Smart Socket/Plug – Zigbee version (The WiFi version is not supported)
 6. Xiaomi Mi Smart Cube
 7. Wireless Aqara Switch (Dual Button)
 8. Wireless Aqara Switch (Single Button)
 9. Wired Aqara Switch (Dual Button)
 10. Wired Aqara Switch (Single Button)
 11. Xiaomi Gateway LED

Polecam zapoznać się z logami i odczytami czujników z mojego sytemu na stronie Facebooka Raspberrywpraktyce. Miłego testowania.

 

39 komentarzy do “Xiaomi Smart Home Starter Kit w Raspberry Pi i Domoticzu.

  • Cześć.
   Właśnie przestawiłem swojego domoticza na kanał aktualizacji BETA i podobny objaw miałem.
   Znaczy: domoticz odpalony, netstat pokazuje, że słucha na porcie (u mnie tylko https), ale przeglądarka uparcie: „Browser Ceche refresh filed”.
   No i problemem okazało się właśnie to https :). Domoticz po aktualizacji nadpisał plik z certyfikatem i nie mogłem się połączyć z nim za pomocą przeglądarki.
   Stworzenie nowego / wgranie kopii starego certyfikatu (server_cert.pem) pomogło.

   Polubienie

 1. Bardzo, bardzo dziękuję za post! Nie nadążam czytać, zazdroszczę (tak pozytywnie) czasu, który masz aby poświęcić na nowe urządzenia i rozpracowanie ich.

  Świetna robota i prosimy o więcej! Sam mam przygotowanych kilka tematów na blog, ale nie mam czasu aby je dokończyć :(…

  Polubienie

  • Dziękuję za miłe słowa. Faktycznie najtrudniej jest znaleźć czas. Obowiązki służbowe to nie żarty. Piszę wieczorami i w weekendy. Jeżeli masz jakieś tematy to podrzucaj a może razem je popchamy. Jeżeli jakiś ogarniesz daj znać a umieszczę na blogu. Oczywiście zaznaczę Ciebie jako autora. Pozdrawiam.

   Polubienie

  • Jasne. Traktował bym to jednak jako ciekawostkę. Fajnie działa, ale wielkiej przyszłości z tym nie wiąże. Mój system stawiam jednak na czujnikach podłączonych pod GPIO. Łączność po Wifi i pięknie śmiga.

   Polubienie

 2. Tak. Zgadza się. Jeśli jest taka możliwość kupuj zestaw. Będzie szybciej niż każdy element osobno. Później sobie rozbudujesz. U mnie taki zestaw działa już jakiś czas i jest bezproblemowy. Dokupilem czujniki i jestem zadowolony.

  Polubienie

  • Bardziej chodzi o komunikację między elementami kompatybilnymi z z xiaomi gateway (termometr, sensor obecności), a samym xiaomi gateway. Komunikacja z routerem to zakładam, że standardowo.

   Polubienie

   • Witaj. W końcu sprawdziłem zasięg czujników. W specyfikacji jest, że działają do 22 m.U mnie przy 20 metrach ( ogródek na podwórku ) był już problem. W całym domu jest OK. Rozwiązaniem było umieszczenie xiaomi gataway na ścianie bezpośrednio od strony ogródka. Moim zdaniem raczej stosowałbym to pracy w domu. Do komunikacji zewnętrznej poszukałbym czegoś innego np. ESP8266 . Za jakiś czas będzie o tym wpis na blogu.

    Pozdrawiam.

    Polubienie

 3. Czy możesz powiedzieć jak domoticz komunikuje się z xiaomi gateway? Oprócz rpi z domoticz i xiaomi gateway potrzebny jest jeszcze jakiś moduł czy wystarczy wifi? Potrzebuję bezprzewodowego przełącznika np. na ścianę i chciałbym aby uruchamiał przełączniki w domoticz np. oświetlenie pokoju. Z tego co widzę to właśnie Wireless Smart Switch może to robić.

  Polubienie

  • Witam. Jeżeli masz Xiaomi Getaway to wystarczy. Zwróć uwagę że włączniki na ścianę są albo do puszki ( kwadratowej ) albo bateryjne. Zamówiłem jeden na próbę. Dam znać jak dojdzie i podłącze do Domoticza. Pozdrawiam

   Polubienie

   • Super byłbym wdzięczny. Póki co zamówiłem bramę plus czujniki okien a także listwę. Zobaczę może uda mi się to ogarnąć to również dam znać :). Obecnie używam Nodemcu z Domoticzem i jestem bardzo zadowolony. Podobnie ma się sytuacja z z-wave z fibaro ale zawsze warto spróbować coś nowego ;). Pozdrawiam

    Polubienie

 4. Elo w jakim stopniu działa w Domoticzu xiaomi energy meter? Czy oprócz sterowania uda się tez zliczać zużytą energię urządzeń do niego podpiętych?Czekam na odpowiedż i pozdrawiam

  Polubienie

 5. Mam iPhona i zainstalowaną aplikację MiHome w wersji 4.1.1 i według opisu powyżejpo kliknięciu w About nie ma numeru wersji przez co nie można wejść w ukryte menu. Może ktoś już znalazł rozwiązanie.

  Polubienie

 6. Witam,
  Mam pytanie odnośnie logów w Domoticz. Czy logi są zapisane w bazie danych Domoticza czy pobierane każdorazowo z aplikacji MiHome? Pytanie wynika z tego że z MiHome nie wspiera raportów dłuższych niż miesiąc(lub trzy miesiące) a chciałbym mieć dostęp do pomiarów wilgotności z okresu np. roku.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s