Integracja gniazdka współpracującego z Tuya Smart z Domoticzem

Swego czasu, za pośrednictwem sklepu houseiq.pl wpadła mi w ręce fajna wtyczka WIFI. Aż wstyd byłoby nie spróbować dodać jej do systemu. Sprawa na pierwszy rzut oka wydawała się prosta. Na forum Domoticza znalazłem skrypt, który obiecywał bezproblemowe podłączenie. U mnie jednak nie było tak różowo. Po wielu bojach udało mi się dodać gniazdko do Domoticza, jednakże skrypt nie obsługiwał monitoringu zużycia prądu, a o to głównie chodziło. Ponadto są duże problemy z biblotekami Pythona i ścieżkami ( jeżeli ktoś, tak ja, ma system nie na Raspberry Pi tylko np. w dockerze ). Dla chcących spróbować link do skryptu jest tutaj. Po konsultacji z programistą ze sklepu otrzymałem skrypt wyciągający dane o zużyciu prądu. Dało się to złożyć do kupy ale pracy było przy tym dość sporo.

Próbowałem dalej. Jako, że gniazdko zbudowane jest w oparciu o esp8266, kolejnym pomysłem była Tasmota. Instrukcja flashowania jest tu.  Rozkręciłem wtyczkę, namierzyłem piny, ale próba dostania się do nich skończyła się tak.

IMG-20190205-WA0001.jpg

Niestety piny są zalutowane, wyjęcie gniazdka z obudowy to koszmar a podejście z lutownicą jest bardzo słabe. Czyli na razie 2:0 dla gniazdka. Ale nie ma co się poddawać.

Kolejne odkrycie to TuyOTA czyli wgranie Tasmoty do urządzeń pracujących pod kontrola Tuya  bezpośrednio poprzez WIFI. Nie trzeba rozbierać gniazdka, lutować, pisać karkołomnych pluginów i skryptów. I tu, uprzedzając fakty, pełen sukces. Działa jak złoto, ale po kolei.

Testowe podłączenie zrobiłem na Rasberry Pi  z najnowszym Raspbianem. Na Ubuntu brakowało zależności, ale po aktualizacji też poszło jak należy.

Na początku dodajemy gniazdko do aplikacji np. SmartLife i sprawdzamy jakie ma IP. Następnie instalujemy pakiet hostapad

sudo apt install hostapd

I dalej. Na końcu pliku dhcpcd.conf wstawiamy denyinterfaces wlan0. Możemy użyć komendy jak poniżej.

sudo sed -i '3idenyinterfaces wlan0' /etc/dhcpcd.conf

Sprawdzamy.

head -3 /etc/dhcpcd.conf

I powinno być jak poniżej.

pi@raspberrypi:~ $ head -3 /etc/dhcpcd.conf
# A sample configuration for dhcpcd.
# See dhcpcd.conf(5) for details.
denyinterfaces wlan0

Teraz zatrzymujemy wpa_supplicant, restartujemy dhcpcd i ponownie zatrzymujemy wpa_supplicant. Jest to niezbędne do nadpisania ustawień.

ps -fu root | grep wpa_supplicant
sudo systemctl restart dhcpcd
ps -fu root | grep wpa_supplicant

I teraz już z górki. Dodajemy repozytorium.

git clone https://github.com/SynAckFin/TuyOTA

Przechodzimy do katalogu /TuyOTA i wydajemy polecenie, gdzie podajemy IP naszego gniazdka, MyHomeNet to nasza sieć WIFI a MySecret to hasło do niej.

sudo ./tuyota.pl -ip 192.168.xx.xx -s MyHomeNet -p MySecret

I tyle. Trochę to potrwa, czasami proces zatrzyma się na dłużej lub wyrzuci ostrzeżenia. Skrypt sam pobierze niezbędne pliki, ustawi Access Pointa i wgra Tasmotę. Jeżeli coś pójdzie nie tak, proponuje się nie zrażać, tylko puścić skrypt od nowa. Zacznie tam gdzie skończył i spróbuje dokończyć instalację. U mnie poszło za drugim razem. Na stronie projektu w szczegółach wyjaśniono co po kolei robi skrypt. Warto rzucić okiem w razie problemów.

Jeżeli wszystko poszło bez błędów dalej postępujemy tak jak we wpisie Sonoff POW R2 – Tasmota i Domoticz. Jedyna zmiana to wybór odpowiedniego urządzenia. Dla wtyczki TUYA najlepiej wybrać BlitzWolf SHP2 Module.

 

 

W Domoticzu efekt jest taki.

FireShot Capture 51 - Domoticz - http___192.168.2.101_9009_#_Dashboard.png

FireShot Capture 53 - Domoticz - http___192.168.2.101_9009_#_Dashboard.png

Podsumowując. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka sprawa wygląda na skomplikowaną to po wydaniu kilku komend mamy w pełni zintegrowana wtyczkę.  Powodzenia.

PS. Zauważyłem, że w ofercie jest też gniazdko podwójne, bez pomiaru prądu. Powinno dać się zintegrować tym sposobem, ale próby jeszcze przede mną. Ponadto do wyboru są gniazdka 10A i 16A , z tzw „bolcem” o bez. Może ktoś się zmierzy ?

Reklama

36 komentarzy do “Integracja gniazdka współpracującego z Tuya Smart z Domoticzem

 1. Na screenie z Domoticza pokazujesz dobowe zużycie energii. Ale rozumiem, że dostępna jest też „chwilowa” moc próbkowana co 5 minut z ostatnich 24 godzin, tak jak np. w gniazdkach Xiaomi czy Sonoff POW z Tasmotą?

  Polubienie

 2. z najnowszem tasmota mozna stworzyc template na wzor juz istniejace moduly i zmodyfikować niektory wartosci, oto co ostatecznie u mnie pozwolil zeby wszystko dzialal: (bo wybierajac sam modul Gosund SP1 v23 Module to przecisk i led nie dzialaly).

  https://ibb.co/b69Bzqk

  czyli: {„NAME”:”NEO power plug”,”GPIO”:[17,0,0,0,134,132,0,0,131,56,21,0,0],”FLAG”:1,”BASE”:55}

  Polubienie

 3. Wgrałem właśnie do gniazdka NEO wszystko zgodnie z powyższą instrukcją, Tasmota się wgrała, gniazdko łączy się z moją siecią wifi, skonfigurowałem jako SHP2 ale gniazdko nie działa. Przez przeglądarkę steruję on/off ale fizycznie gniazdko nie działa. Dodatkowo jak jest ON to w przeglądarce pokazuje jakąś „kosmiczną” moc (coś ponad 3000W) ale nic się nie dzieje. Jakiś pomysł co poszło nie tak?

  Polubienie

   • Myślałem, że wybierając SHP2 też będzie działało, ale teraz jest już OK.
    Możesz napisać, jak wgrać nowszą wersję aby dla Gosund SP1 było v24 i dało się ustawić diodę i przycisk?

    Polubienie

   • Musisz zbudowac tasmota z zrodla, bo ta funkcja template nie ma jeszcze w najnowszym release.

    Polubienie

  • Sam sobie odpowiem bo już wszystko działa, a napiszę bo (przynajmniej u mnie) wygląda to nieco inaczej niż w tutejszej instrukcji.
   Po wgraniu Tasmoty i skonfigurowaniu jako BlitzWolf SHP2 nic nie działało. Musiałem zrobić Firmware Upgrade, a następie skonfigurować gniazdko jako Gosund SP1 v23 i dopiero wtedy ruszyło.
   Jest faktycznie tak jak pisze Frnandu Martiński czyli nie działa dioda i fizyczny przycisk, ale samo gniazdko działa i mierzy. Co prawda napięcie pokazuje zawyżone, ale to chyba można skalibrować (tak jak dla Sonoff POW).

   Natomiast sam proces wgrania Tasmoty przebiegł bez żadnego problemu. Jedynie o czym warto pamiętać (WAŻNE!!!) to przy korzystaniu do wgrywania z RPi (u mnie na co dzień na RPi stoi Domoticz) to aby robić to na czystym systemie, bez Domoticza, Mosquitto itd. Ja postawiłem dzisiaj system od nowa na nowej karcie i poszło wszystko bez problemu i za pierwszym razem.

   Polubienie

 4. Mam Tasmote 6.4.1, moduł ustawiony jako Gosund SP1 v23, on/off działa, pokazuje zmierzone napięcie, ale prądu i mocy mi nie pokazuj (cały czas 0). Co może być nie tak?

  Polubienie

  • Przepraszam, że tak jedno po drugim, ale przy problemach z działaniem nasuwa się pytanie: czy da się jakoś wgrać oryginalny soft do tego gniazdka? Czy jak wgrałem Tasmote to już nie ma odwrotu?

   Polubienie

  • Mam ten sam problem, jedyne ustawienie na którym gniazdko działa, to BlitzWolf. Na Gosound w ogóle nie włącza się. Ale problem jest taki że pokazuje tylko ogólnie zużycie energii, a nie chwilowe i brak napięcia. Ktoś rozwiązał jakoś ten problem? Gniazdo SP111 i Tasmota 7.1.0.

   Polubienie

   • Nie było pytania, chwilę później znalazłem rozwiązanie. Trzeba ustawić taki template:
    {„NAME”:”Gosund SP111 V”,”GPIO”:[57,255,56,255,132,134,0,0,131,17,0,21,0],”FLAG”:0,”BASE”:45}
    i działa.

    Polubienie

 5. 2x po ps -fu root | grep wpa_supplicant uwalilo mi wifi a to oznacza koniec akcji bo nawet nie da sie pobrać z gita. Po godzinnej męczarni musialem pistawic raspbiana od nowa. Strach 3 raz podejść do tematu

  Polubienie

 6. Konsola przestała odpowiadać na poniższym zestawie komend:
  ps -fu root | grep wpa_supplicant
  sudo systemctl restart dhcpcd
  ps -fu root | grep wpa_supplicant

  teraz, rpi nie jest widoczne w sieci. Mogę prosić o pomoc?

  Polubienie

   • Z tego co pamiętam, musiałem się podłączyć bezpośrednio do rasberry monitor, włączyć sieć w konfiguracji. Wtedy przeprowadziłem wszystko od nowa i zadziałało.

    Polubienie

 7. chyba coś nie tak po wydaniu ostatniego polecenia mam:

  Unescaped left brace in regex is deprecated here (and will be fatal in Perl 5.32), passed through in regex; marked by <– HERE in m/\r\n\r\n({ <– HERE .+})/ at ./tuyota.pl line 759.
  Getting interface into stable state
  Cannot find device "wlan0"
  Cannot find device "wlan0"
  Cannot find device "wlan0"
  Cannot find device "wlan0"
  Done
  Using WiFi device wlan0 for Access Point
  Starting Access Point with SSID ZAGDU-789
  Giving Access Point IP address 10.44.57.1, pid is 1228
  Cannot find device "wlan0"
  Unable to create DNS Listener socket! Cannot assign requested address at ./tuyota.pl line 211.
  Exiting….
  Shutting down…

  Polubienie

 8. Niby wszystko przebiegł tak jak trzeba., ale wydaje mi się że oprogramowanie nie wgrałem się bo dalej działa pod apką Tuya i nie mogę wejś w oprogramowanie wtyczki. Mam model Gniazdo Wi-Fi Smart Plug GP-SP1 – Tuya – SmartLife. Co może być przyczyną?

  Polubienie

 9. Niby wszystko przebiegł tak jak trzeba., ale wydaje mi się że oprogramowanie nie wgrałem się bo dalej działa pod apką Tuya i nie mogę wejś w oprogramowanie wtyczki. Mam model Gniazdo Wi-Fi Smart Plug GP-SP1 – Tuya – SmartLife. Co może być przyczyną?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s