RaspberryPi jako emulator starych konsoli – RetroPie

Znalezione obrazy dla zapytania retropie

Nigdy nie byłem fanem gier komputerowych. Moja przygoda rozpoczęła się i zakończyła na Commodore 64. Nie mam jednak możliwości odświeżenia wspomnień, gdyż czas nie obszedł się zbyt łaskawie z tym sprzętem i nie dotrwał on do dzisiejszego dnia. Wspomnień czar można jednak przywrócić przy pomocy Raspberry Pi. Deszczowa majówka w pełni, więc chętnie sprawdzę czy jeszcze pamiętam gry z młodości.

Projekt RetroPie pozwala na przekształcenie Raspberry Pi ( lub urządzenia podobnej klasy ) w emulator oldskulowych konsoli. Lista obsługiwanych systemów, a co za tym idzie ilość dostępnych gier jest powalająca. Ich listę można znaleźć pod adresem https://github.com/RetroPie/RetroPie-Setup/wiki/Supported-Systems. Na pewno każdy znajdzie tu system, który z racji upływu czasu, darzy szczególnym sentymentem.

Instalacja systemu

RetroPie możemy zainstalować na Rasbianie lub wykorzystać gotowe obrazy systemu. Oczywiście proponuje na początku ta drugą wersję. Jako ciekawostkę dodam, iż jest możliwość instalacji RetroPie razem z Kodi, co tworzy potężny kombajn rozrywkowy z dostępem do multimediów i platform gier. Obraz systemu pobieramy tutaj. Wybieramy odpowiednią wersje i standardowo instalujemy na karcie SD. Jeżeli po uruchomieniu system wstanie w trybie konsoli a na górze zobaczymy komunikat Illegal Instruction oznacza, że pobraliśmy nie ten obraz lub ściągnął się lub wgrał z błędem. U mnie dopiero za drugim razem było OK.

Konfiguracja Pada

Jeżeli instalacja i pierwsze uruchomienie przebiegło bez błędów pierwsza czynnością będzie konfiguracja pada. Jeżeli posiadamy dedykowane kontrolery to po podłączeniu do portu USB system automatycznie je wykryje i umożliwi ich skonfigurowanie. Możemy użyć także klawiatury lub nawet telefonu z Androidem jako pad. Ja postanowiłem podejść do sprawy na poważnie, i z uwagi na to, iż moje kontrolery do C64 nie przetrwały próby czasu zainwestowałem w takie cudo. Uważam, że jest to dobrze wydane 11 zł ( wraz z przesyłką ).

Screenshot_20170504_203704.png

Proces konfiguracji pada jest bardzo intuicyjny. Naciskamy po kolei wszystkie klawisze i system je mapuje.

Ważne. Aby zakończyć proces mapowania przechodzimy na OK i zatwierdzamy tym przyciskiem, którego użyliśmy jako A.

Konfiguracja systemu

Po zakończeniu mapowania pada automatycznie przejdziemy do konfiguracji systemu.

Znalezione obrazy dla zapytania retropie

RetroPie automatycznie rozszerzy partycje, więc mamy to z głowy. W Raspi-config uruchamiamy obsługe SSH i to chyba tyle. Możemy w RetroPie Setup  zaktualizować system lub wgrać dodatkowe emulatory, ale o tym będzie poniżej. Ostatnia pozycja menu pozwala ustawić połączenie bezprzewodowe. Gdy już wszystko ustawimy pod siebie naciskamy B.

Instalacja gier

Po uruchomieniu czystej wersji RetroPie nie mamy zainstalowanej żadnej gry. Jak tego dokonać pokażę na przykładzie Pac-Mana na ATARI 7800 ( wersja łatwa ) oraz Street Fighter II na Commodore C64 ( wersja trudniejsza ). Oczywiście emulatorów i gier jest całe mnóstwo. Emulacja każdego sprzętu wymaga trochę zachodu, ale w tym cały urok.

Jeżeli mamy zarchiwizowane nasze stare gry możemy ich użyć. Jeżeli nie ich kopie możemy znaleźć w sieci.  Kopalnią romów jest http://coolrom.com. Wybieramy interesujący nas system i grę przy pomocy SSH  przenosimy do odpowiedniego folderu RetroPie.  Zastrzegam, iż nie analizowałem zapisów licencyjnych znajdujących się tam gier. Grę wykorzystałem wyłącznie do celów edukacyjnych.

  1. Pac-Man

Logujemy się do RertoPie przez SSH i przechodzimy do katalogu z ROMami dla Atari 2600:

$ cd RetroPie/roms/atari2600/

i tworzymy tam plik

touch Start.txt

Następnie do tego katalogu przekopiowujemy ( proponuje FileZille ) rozpakowany katalog z dana grą np. Ms. Pac-Man.

Po restarcie w meny zobaczymy pozycję Atari2600 a po wejściu w nią naszą grę.

Znalezione obrazy dla zapytania retroPie atari 7800

I tyle. Możemy już oddać się przyjemności grania w kultową pozycję.

Znalezione obrazy dla zapytania retroPie Ms. Pac-Man

2. Street Fighter II na Commodore C64

Tu sprawa jest trochę trudniejsza. Musimy wgrać odpowiedni emulator, gdyż RetroPie nie obsługuje gier na C64 na starcie. Wracamy więc do konfiguracji systemu i wybieramy RetroPie Setup. Naciskamy Basic install

Screenshot_20170508_202542

Następnie wybieramy rodzaj pakietów,

Screenshot_20170508_202612

i instalujemy emulator vice

Screenshot_20170508_202635

Nie ma znaczenia czy będziemy instalować binarna czy ze źródeł. Proces instalacji trochę trwa. Po jego zakończeniu wrzucamy grę do odpowiedniego katalogu, tak jak w przypadku ATARI, pamiętając aby w katalogu z romami założyć katalog c64 ( domyślnie go nie ma ). Restarujemy system i możemy z menu wybierać Commodore C64. Co ciekawe po uruchomieniu gry zobaczymy cały proces, który pamiętamy z obcowania z C64 ( od ekrany startowego, po słynne migające pasy pojawiające podczas instalacji gry )

geos

image

Gdy wszystko po dłuższej chwili przebiegnie pomyślnie naszym oczom ukaże się to na co czekaliśmy.

Znalezione obrazy dla zapytania street fighter 2 c64

Podsumowując, pomysł moim zdanie jest przedni. Zabawy nie ma końca. Ww wpisie pokazałem tylko dwa przykłady, jak uruchomić stare gry. zachęcam do wypróbowania innych systemów. Zawsze można pokazać dzieciom, w co grał tatuś w epoce przed Playstation.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s