W sieci istnieje kilka projektów wykorzystujących Raspberry Pi jako platformę do stworzenie odtwarzacz muzyki. Te popularniejsze to:
- Volumio
- Pimusicbox
- Runeaudio
- Mopidy
- … i inne. Długą ich listę można znaleźć na stronie.
Z uwagi na to, iż w szufladzie mam już kilka zapasowych urządzeń postanowiłem zbudować sobie internetowe, poranne radio śniadaniowe. Przetestowałem wszystkie przytoczone powyżej systemy i mój wybór padł na VOLUMIO. Jest to subiektywna ocena i zachęcam wszystkich do przetestowania przynajmniej kilku z nich. Różnią się generalnie ilością dodatków, dostępem do serwisów, wyglądem GUI. Moje radyjko ma tylko podawać poranne wiadomości, tak więc dostęp do Spotify nie jest mi konieczny ( Volumio jednak go posiada ).
Na początku uwaga ogólna. Bardzo zależało mi na tym, aby był to system bezprzewodowy. Nie spodziewałem się problemów z obsługa kart WIFI, a jednak. Posiadam kartę TP-Link TL-WN821N, która odmówiła współpracy z VOLUMIO. Zajrzałem na stronę WIRELESS ADAPTER COMPATIBILITY LIST i wybrałem kompatybilna kartę Generic Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter, która powinna działać „out of the box”. Niestety. Po wielu próbach się poddałem. Wróciłem do sprawy z nową wersją VOLUMIO ( VERSION: 2.118 ) i zadziałało od razu, dlatego dopiero teraz postanowiłem podzielić się wrażeniami.
Instalacja i pierwsze uruchomienie systemu.
Pobieramy obraz systemu dla Raspberry Pi i nagrywamy w standardowy sposób. Dla pewności proponuje pierwsze uruchomienie wykonać przy podłączonej sieci przez LAN. Logujemy się do systemu poprzez adres : http://volumio.local. Procesu uruchomienia wszystkich usług chwilę trwa, więc zalecam cierpliwość.
Następnie przechodzimy do stawień sieci. Jeżeli nasz adapter wifi ( chyba że mamy Raspberry Pi 3 ) został poprawnie wykryty logujemy się do swojej sieci, odłączamy LAN i robimy restart.
Możemy skorzystać z muzyki lokalnej, radia internetowego lub zainstalować dodatek Spotify. Możemy wybierać z obszernej bazy preinstalowanej listy stacji radiowych ( nie ma jednak wielu polskich ) lub dodać własne.

Sterowanie systemem.
Oczywiście cała idea opiera się na zdalnym sterowaniu radyjkiem. Możemy to robić przez http://volumio.local lub poprzez aplikacje SOUND@HOME FOR VOLUMIO albo Audioward for Volumio2. Szczególnie polecam tą pierwszą, przy pomocy której możemy zbudować również system multiroom.

Od Volumio zaczynałem swoją przygodę. Ale zdecydowania najbardziej rozwijanym systemem jest moodeaudio Świetny system i potężne forum, które mówi autorowi co ludzie oczekują, etc… Polecam.
PolubieniePolubienie
Dziękuję. Już sprawdzam.
PolubieniePolubienie
Witam
Ja na razie walczę z radiem internetowym przez domoticz i mi nie idzie 😦
jak odpalę z konsoli:
bash ~/domoticz/scripts/stream_radio.sh 3600 http://acdn.smcloud.net/t042-1.mp3.pls
to jest ok
plik „stream_radio.sh” zapisany w „~/domoticz/scripts/stream_radio.sh”
#!/bin/sh
echo „Wartość zmiennej to: $1”
echo „zmienna 2 to: $2”
killall mplayer
mplayer -ao alsa -noconsolecontrols -endpos $1 -playlist $2 > /dev/null 2>&1
i próbuje odpalić za pomocą skryptu „script_device_tunein.lua” umieszczony w „~/domoticz/scripts/lua”
commandArray = {}
if (devicechanged[sensor2] == ‚Off’) then
os.execute („killall mplayer”)
end
if (devicechanged[sensor2] == ‚On’) then
os.execute („bash ~/domoticz/scripts/stream_radio.sh 3600 http://acdn.smcloud.net/t042-1.mp3.pls„)
commandArray[sensor2]=’Off’
end
return commandArray
tworze wirtualny przełącznik on/off o nazwie sensor2 i niestety nie działa, jak ktoś ma jakiś pomysł to proszę o poradę.
PolubieniePolubienie
są postępy
na stronie https://www.domoticz.com/wiki/Play_streaming_radio
jest błąd [sensor2] powinien być [‚sensor2’]
PolubieniePolubienie
[…] zainstalować i skonfigurować Volumnio pisałem tu. Problem pojawił się w momencie zmuszenia maliny aby wykorzystała wzmacniacz HiFiBerry MiniAmp. […]
PolubieniePolubienie
„Pobieramy obraz systemu dla Raspberry Pi i nagrywamy w standardowy sposób. ” co to znaczy w standardowy sposób? Czy można prosić o wyjaśnienie dla początkującego? Dzięki.
PolubieniePolubienie
Na przykład można użyć win32diskimager lub https://etcher.io/
PolubieniePolubienie
No ok, czyli nie da się na RPi postawić i Domoticza i Volumio?
PolubieniePolubienie
Moim zdaniem nie. Volumio instalujesz z obrazu. Proponuję postawić Logitech Media Serwer i dodać do Domoticza. U mnie tak to działa.
PolubieniePolubienie
[…] roboczej nazwie „Muzyka w każdym pokoju” cały czas rozwijam. W poprzednich wpisach o Volumio i HiFiBerry już pisałem. Jak można w nich przeczytać wyjście dźwięku z mini jack w raspberry […]
PolubieniePolubienie
Czy można by z poziomu domoticza wysłać dźwięk na głosnik Google Home mini?
PolubieniePolubienie