Volumio – sieciowy odtwarzacz muzyki na Raspberry Pi

W sieci istnieje kilka projektów wykorzystujących Raspberry Pi jako platformę do stworzenie odtwarzacz muzyki. Te popularniejsze to:

 1. Volumio
 2. Pimusicbox
 3. Runeaudio
 4. Mopidy
 5. … i inne. Długą ich listę można znaleźć na stronie.

Z uwagi na to, iż w szufladzie mam już kilka zapasowych urządzeń postanowiłem zbudować sobie internetowe, poranne radio śniadaniowe. Przetestowałem wszystkie przytoczone powyżej systemy i mój wybór padł na VOLUMIO. Jest to subiektywna ocena i zachęcam wszystkich do przetestowania przynajmniej kilku z nich. Różnią się generalnie ilością dodatków, dostępem do serwisów, wyglądem GUI. Moje radyjko ma tylko podawać poranne wiadomości, tak więc dostęp do Spotify nie jest mi konieczny ( Volumio jednak go posiada ).

volumio-audiophile-music-player-ui

Na początku uwaga ogólna. Bardzo zależało mi na tym, aby był to system bezprzewodowy. Nie spodziewałem się problemów z obsługa kart WIFI, a jednak. Posiadam kartę TP-Link TL-WN821N, która odmówiła współpracy z VOLUMIO. Zajrzałem na stronę WIRELESS ADAPTER COMPATIBILITY LIST i wybrałem kompatybilna kartę Generic Ralink Technology, Corp. RT5370 Wireless Adapter, która powinna działać „out of the box”. Niestety. Po wielu próbach się poddałem. Wróciłem do sprawy z nową wersją VOLUMIO  ( VERSION: 2.118 ) i zadziałało od razu, dlatego dopiero teraz postanowiłem podzielić się wrażeniami.

Instalacja i pierwsze uruchomienie systemu.

Pobieramy obraz systemu dla Raspberry Pi i nagrywamy w standardowy sposób. Dla pewności proponuje pierwsze uruchomienie wykonać przy podłączonej sieci przez LAN. Logujemy się do systemu poprzez adres : http://volumio.local. Procesu uruchomienia wszystkich usług chwilę trwa, więc zalecam cierpliwość.

baa8d555-4576-4428-91f2-05279680ffc0.png

Następnie przechodzimy do stawień sieci. Jeżeli nasz adapter wifi ( chyba że mamy Raspberry Pi 3 ) został poprawnie wykryty logujemy się do swojej sieci, odłączamy LAN i robimy restart.

Możemy skorzystać z muzyki lokalnej, radia internetowego lub zainstalować dodatek Spotify. Możemy wybierać z obszernej bazy preinstalowanej listy stacji radiowych ( nie ma jednak wielu polskich ) lub dodać własne.

9bf8a434-4904-4bf6-9790-df60a561e2b6.png

Mając konto premiom Spotify możemy połączyć je z VOLUMIO.
8079d4a2-f3a1-4765-94f2-308e38a4c6f7.png
Pozostało podłączyć głośniki i cieszyć się radyjkiem. Jeżeli ktoś ma zacięcie audiofilskie to zachęcam do zapoznania się z oferta sklepu VOLUMIO, gdzie można kupić karty rozszerzeń ,za pomocą których, zdecydowanie poprawimy jakość dźwięku  i podłączymy Raspberry do profesjonalnych zestawów muzycznych.

Sterowanie systemem.

Oczywiście cała idea opiera się na zdalnym sterowaniu radyjkiem. Możemy to robić przez http://volumio.local lub poprzez aplikacje SOUND@HOME FOR VOLUMIO albo Audioward for Volumio2. Szczególnie polecam tą pierwszą, przy pomocy której możemy zbudować również system multiroom.

 W planie mam wpakowanie Raspberry Pi i głośnika w jakąś fajną obudowę, aby nie straszyło kablami na parapecie w kuchni.
dsc_0043.jpg
Zachęcam do testowania.
Reklama

11 komentarzy do “Volumio – sieciowy odtwarzacz muzyki na Raspberry Pi

 1. Od Volumio zaczynałem swoją przygodę. Ale zdecydowania najbardziej rozwijanym systemem jest moodeaudio Świetny system i potężne forum, które mówi autorowi co ludzie oczekują, etc… Polecam.

  Polubienie

 2. Witam
  Ja na razie walczę z radiem internetowym przez domoticz i mi nie idzie 😦
  jak odpalę z konsoli:
  bash ~/domoticz/scripts/stream_radio.sh 3600 http://acdn.smcloud.net/t042-1.mp3.pls
  to jest ok
  plik „stream_radio.sh” zapisany w „~/domoticz/scripts/stream_radio.sh”
  #!/bin/sh
  echo „Wartość zmiennej to: $1”
  echo „zmienna 2 to: $2”
  killall mplayer
  mplayer -ao alsa -noconsolecontrols -endpos $1 -playlist $2 > /dev/null 2>&1
  i próbuje odpalić za pomocą skryptu „script_device_tunein.lua” umieszczony w „~/domoticz/scripts/lua”
  commandArray = {}
  if (devicechanged[sensor2] == ‚Off’) then
  os.execute („killall mplayer”)
  end
  if (devicechanged[sensor2] == ‚On’) then
  os.execute („bash ~/domoticz/scripts/stream_radio.sh 3600 http://acdn.smcloud.net/t042-1.mp3.pls„)
  commandArray[sensor2]=’Off’
  end
  return commandArray
  tworze wirtualny przełącznik on/off o nazwie sensor2 i niestety nie działa, jak ktoś ma jakiś pomysł to proszę o poradę.

  Polubienie

 3. „Pobieramy obraz systemu dla Raspberry Pi i nagrywamy w standardowy sposób. ” co to znaczy w standardowy sposób? Czy można prosić o wyjaśnienie dla początkującego? Dzięki.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s