Geolokalizacja w Domoticzu

Cover art

Nadszedł czas na rozbudowę systemu DOMOTICZ o funkcjonalności związane z geolokalizacją. Pomyślałem, że bardzo użyteczna byłaby funkcja wykonywania pewnych, zaplanowanych zdarzeń, w zależności od miejsca, gdzie aktualnie się znajdujemy. Czujniki ruchu nie rozwiązują problemu, ponieważ było by trzeba zainstalować ich dużą ilość. Pomysł polega na tym, aby pewne czynności wykonywały się w momencie wejścia lub wyjścia z określonej geograficznie strefy. Okazuje się to banalnie proste, gdyż praktycznie nie rozstajemy się z telefonem. Z pomocą przychodzi aplikacja GeoFence for Domoticz. Za jej pomocą, na naszym smartphonie, określimy współrzędne strefy i promień jej zasięgu oraz określimy adres serwera, na który ma być wysłana informacja o wejściu lub wyjściu z określonego obszaru.

  GeoFence for Domoticz – zrzut ekranu

Na telefonie podajemy kolejno adres serwera DOMOTICZ i port ( domyślnie 8080 ), standardowe hasło serwera ( pi:raspberry ), współrzędne np. naszego domu ( pobrane np. z serwisu http://www.wspolrzedne-gps.pl ), promień strefy w metrach i numer przełącznika w DOMOTICZU ( o czym poniżej )

Aby połączyć nasz telefon z systemem tworzymy wirtualny przełącznik, którego stan ( ON/OFF ) poinformuje sparowane urządzenia o tym czy jesteśmy w zasięgu strefy.

Dodajemy wirtualny przełącznik i konfigurujemy go jako ( ON/OFF ).

zrzut-ekranu96

zrzut-ekranu97

Przechodzimy do /Konfiguracja/Urządzenia i zapamiętujemy jego IDX ( u mnie 19) .

zrzut-ekranu98

Ta wartość ustawiamy w konfiguracji Geofence for Domoticz. Testujemy połączenie przyciskiem na dole ekranu i gotowe.

Teraz możemy zacząć tworzyć zdarzenia oparte na geolokalizacji. Zakładając, że mamy przy sobie telefon, możemy zaprogramować, aby po naszym powrocie do domu zapaliły się światła pod bramą czy włączył się ekspres do kawy. Rozwiązanie to jest praktycznie bezkosztowe i nie wymaga instalacji czujników. Oczywiście, by w pełni wykorzystać jego zalety, musimy mieć malinę „wystawioną na zewnątrz” np. przy użyciu serwerów HAMACHI.

Życzę miłego testowania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s