Monitoring kosztów zużycia energii elektrycznej – Domoticz

W poprzednim wpisie pokazałem jak kontrolować zużycie energii elektrycznej przy pomocy INode Energy Monitor od firmy INODE.pl. Okazuje się, że Domoticz posiada funkcje również monitoringu kosztów. Nie jest to nic nadzwyczajnego. Po prostu możemy w ustawieniach podać koszty za kWh i otrzymać informacje o kosztach zużycia energii elektrycznej w jednostce czasu. Aby wpisać koszt za kWh przechodzimy do /Konfiguracja/Ustawienia/Mierniki Liczniki i w sekcji /Podzielniki RFXMeter/Liczników wpisujemy w T1 odpowiednią wartość ( przy taryfie dwustrefowej możemy podać również wartość „nocnej taryfy” T2).

W moim przypadku koszt 1kWh określony na podstawie ostatniej faktury ( łączne koszty dzielone przez zużycie ) wyniósł 0,48 zł/kWh. Pamiętać należy, że na koszty zużycia prądu wpływają liczne opłaty np. przesyłowe, których koszy wyliczony jest na fakturze. Posiadam taryfę G11. Podobnie można oszacować koszty zużycia gazu i wody.

zrzut ekranu82.png

Koszty zużytej energii elektrycznej w ostatnim tygodniu przedstawiają się jak poniżej. Od piątku rozpocząłem sezon grzewczy i  wodę grzeje piecem C.O. i od razu widać to na wykresie.

zrzut ekranu83.png

Poniżej analiza kosztów miesięcznych. Wynik jest nieprawidłowy ponieważ wpisałem wartość początkową odczytów. W kolejnych miesiącach wartość będzie liczona tylko dla danego miesiąca. Można oczywiście zacząć analizę od zera i uzyskać prawidłową wartość w pierwszym miesiącu, jednak zależało mi na zsynchronizowaniu odczytów INODE z licznikiem.

zrzut ekranu84.png

Dla pełności jeszcze analiza dzienna.

zrzut ekranu85.png

Jestem pod wielkim wrażeniem czujnika INode Energy Monitor. Na razie spisuje się bez zarzutu. Będę na bieżąco monitorował jego pracę. Jestem ciekawy jak długo wytrzyma bateria, ale o to będę się martwił za jakiś czas.

Reklama

8 komentarzy do “Monitoring kosztów zużycia energii elektrycznej – Domoticz

 1. Doczytałem, że druga taryfa T2 jest ustawiona od 23:00 – 07:00 w dni robocze oraz w cały weekend. Jest ona przypisana na sztywno. Na pewno można napisać jakiś skrypt, który by przeliczał dla odpowiednich ustawień. Zadałem pytanie na forum, więc może ktoś znajdzie rozwiązanie. Będę monitorował problem.

  Pozdrawiam.

  Polubienie

 2. Witam,
  I jak z tą taryfą G12? Aktualnie mam G12W. Może da się gdzieś zmienić te godziny?
  Interesuje mnie jeszcze wyświetlenie tych dwóch wartości w jednym switchu żebym mógł wygodnie zczytać to na koniec miesiąca bądź żeby Domoticz wysłał maila do pge ze stanem

  Polubienie

 3. Nie uzyskałem jeszcze odpowiedzi. Spróbuje napisać jeszcze raz na forum. Mój sposób ze zliczaniem godzin w Excelu tez nie do końca zadziałał. Domoticz zapisuje dane godzinowo tylko z 24 godzin, później zbija do całych dni. Mam teraz taryfę weekendową, to jest trochę łatwiej, ale nie rozwiązuje to problemu.

  Pomysł mam taki. Trzeba stworzyć skrypt zapisujący do zmiennej wartości odczytów energii w danych godzinach. Utworzyć w Domoticzu oddzielne kafle i przypisać im te zmienne. Ja tego nie potrafię ale jak znajdę jakiegoś specjalistę od pythona to poprosze go o pomoc.

  Będę jeszcze męczył programistów Domoticza. Dam znać jak coś wywalczę.

  Polubienie

  • Witam.
   Na tą chwilę uważam Domoticza za rozwiązanie kompletne. Może dlatego, że poswięciłem mu najwięcej swojego czasu. Ilośc urządzeń możliwych do podłączenia, ogromnie aktywne forum i częstotliwośc aktualizacji stawiaja go moim zdaniem na pierwszym miejscu.
   Do HomeAssistant podchodziłem dwa razy. Instalacje opisałem na forum. Ustawienia systemu poprzez plik konfiguracyjny jest dla nie niewygodna. Literówki i zbędne spacje sprawiają, że często nie udawało mi sie uruchomic czujników. Bardzo przyjazny, jasny interface.
   Supla to moim zdaniem na razie młody projekt. Mniejsza jest ilość obsługiwanych urządzeń ale ich zestaw jest bardzo przemyślany. Idealny do zarzadzania przez smartfona. Bardzo mu kibicuje. Na razie przetestowałem włacznik SONOFF i działa bez zarzutu. Będę śledził rozwój tego projektu.

   Za jakiś czas pokuszę się o artykuł na blogu z porównaniem sytemów. Muszę jednak zebrać więcej doswiadczeń z obsłygi HomeAssistant i Supla.

   Pozdrawiam i zachęcam do testowania i podzielenia się wrażeniami.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s