Monitoring zużycia energii elektrycznej pod linuxem.

Mój „smart dom” wzbogacił się ostatnio o bardzo ważną funkcjonalność. Od dawna zależało mi na tym aby mieć kontrolę nad rachunkami za prąd. Przejrzałem kilka rozwiązań ( np. różnego rodzaju podliczniki ), ale nie chciałem ingerować w instalacje elektryczną domu.

Na stronie iNode.pl znalazłem bardzo ciekawe rozwiązanie oparte o technologie Bluetooth Low Energy ®. iNode Energy Meter to bezprzewodowy monitor zużycia energii z wbudowaną pamięcią. Stan liczników: minutowego i całkowitego jest wysyłany on-line w ramce rozgłoszeniowej (monitorowanie zużycia na bieżąco) z okresem czasu od 0,32 sekundy do 10 sekund (do ustawienia przez użytkownika).

iNode Care Sensor PT

W praktyce polega to na umieszczeniu powyższego klipsu z fotorezystorem na liczniku elektrycznym, w taki sposób aby czujnik pokrywał się z migającą diodą licznika. Stała licznika wynosi zwykle 1000 impulsów na kWh ( warto sprawdzić na liczniku i ewentualnie zmienić w ustawieniach ). Miganie diody z lewej strony świadczy o pracy urządzenia natomiast z lewej strony o zliczaniu impulsów.

zrzut ekranu58

Następnie instalujemy najnowsze WINE ze strony https://www.winehq.org/ lub z repozytorium. U mnie wygląda to tak.

Mam 64 bitową architekturę procesora wiec muszę przełączyć się na 32 bity.

sudo dpkg –add-architecture i386

Dodajemy repozytorium:

sudo add-apt-repository ppa:wine/wine-builds

Instalujemy WINE.

sudo apt-get install –install-recommends winehq-devel

Następnie ze strony https://inode.pl/news/n/73/LINUX  pobieramy iNodeSetup służący do konfiguracji systemu oraz iNodeEnergy.

Łączność pomiędzy klipsem na liczniku a komputerem może być realizowana  przy użyciu adaptera USB BT 4.0, jednak wygodniej jest nabyć iNodeLAN. Umożliwia on zaistnienie urządzeń z BLE (Bluetooth Smart, IoT – Internet of Things) w sieciach z protokołem ethernet: LAN, Wi-Fi czy Internet.

iNode LAN

Po podłączeniu iNodeLAN do sieci możemy sprawdzić podstawowe odczyty.

zrzut ekranu61

Po zainstalowaniu iNodeSetup i ustawieniu iNodeLAN z prawej strony czerwonej lupki i po wyszukaniu urządzenia możemy odczytywać dane w aplikacji.  W iNodeEnergy możemy śledzić pobór prądu na wykresie. U mnie wygląda to tak.

zrzut ekranu62.png

Można także podejrzeć dane na smartfonie z Androidem.

zrzut ekranu64.png

Reasumując pierwszy krok został zrobiony. Teraz pozostało podłączyć system do Domoticza. Twórcy iNode.pl taką funkcjonalność opracowali. O moich sukcesach z iNode i Domoticzem będę informował na bierząco. Na razie zapowiada się obiecująco. Trzymam kciuki za iNode.

Reklama

3 komentarze do “Monitoring zużycia energii elektrycznej pod linuxem.

  1. Bardzo ciekawy wpis. Ja co prawda na razie zajmowałem się pomocą w zaopatrzenie zakładu pracy w system monitoringu zużycia energii elektrycznej . Rozwiązanie to pozwolił na dokładne określenie ilości i sposobu zużycia energii elektrycznej. Zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z firmą PiA-ZAP Sp. z o.o i okazało się to świetnym rozwiązaniem. Firma wykonała powierzone im zadania w naprawdę krótkim terminie. Zainteresowanym polecam kontaktować się pod numerem telefonu 81 473 10 01.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s