Obsługa gniazdek WIFI, czyli jak to zrobić bez kabli.

Jakiś czas temu postanowiłem spróbować podłączyć do Domoticza jakieś gniazdko sterowane przez sieć. Z uwagi na to, iż cena markowych urządzeń jest jednak trochę zaporowa kupiłem na Aliexpress.com takie oto cudo:
UK-Plug-Orvibo-S20-Wifi-Smart-Switch-Power-Adapter-Remote-Control-Smart-Socket-Smart-Home-Automation.jpg_640x640
Przy cenie poniżej $20 warto było zaryzykować.
Instalacja jest banalnie prosta. Pobieramy przez kod QR aplikacje na telefon i parujemy urządzenia. Aplikacja jest po angielsku ( co nie jest regułą ) więc nie powinna nastręczać trudności z obsługą. Gdy już sprawdziliśmy, że gniazdko da się obsłużyć smartphonem spinamy je z Domoticzem.

Integracja Orvibo S20 z Domoticzem.

Jedyną informacje jaką musimy zdobyć to MAC adres urządzenia w sieci. Ja wykorzystuje do tego aplikacje FING.
Po odświeżeniu sieci znajdujemy na liście urządzenie Hi-flying electronics technology i  odczytujemy  MAC adres ( poniżej adresu IP ). U mnie jest to AC:CF:23:9C:A3:D6. Teraz pozostaje tylko napisać skrypt:
Plik kopiujemy do /home/pi/domoticz/scripts. Nic w nim nie zmieniamy. Nadajemy mu nazwę orvibo-s20.pl. Następnie nadajemy prawa do wykonywania skryptu:
sudo chmod 777 orvibo-s20.pl
Teraz przechodzimy do Domoticza i dodajemy sprzęt. Wybieramy typ „Dummy” czyli wirtualne czujniki. Po dodaniu sprzętu
zrzut ekranu42.png
i na górze naciskamy „Utwórz wirtualne czujniki”. Wybieramy typ czujnika „Przełącznik” i nadajemy mu nazwę.
zrzut ekranu44
Przechodzimy teraz do zakładki „Przełączniki” na górze ekranu, odnajdujemy nasze urządzenie i naciskamy edycję i wypełniamy pola, podając ścieżkę do pliku i MAC adres gniazdka, jak na zdjęciu poniżej.
zrzut ekranu45.png
I to tyle.
Po naciśnięciu żarówki włączy się nasze urządzenie. Oczywiście możemy stosować tu plany czasowe, powiadomienia czy kontrolę logów. Tym sposobem możemy sterować wszystkimi urządzeniami podłączonymi do gniazdek w domu.
Reklama

12 komentarzy do “Obsługa gniazdek WIFI, czyli jak to zrobić bez kabli.

 1. Integracja Orvibo S20.

  Witam mam pytanie co do integracji Orvibo S20. Mianowicie jak wygląda wtedy procedura podłączenia 2 lub 3 gniazdek. Czy w skrypcie coś trzeba dodać? Podejrzewam ,że adres MAC każdego gniazdka. Jednak czy jest jeszcze coś? Chcę koniecznie minimum 3 gniazdka zintegrować z Domoticzem.

  Myślałem również o Orvibo-T010-Smart-Switch. Zrobić mały „remont” i wpasować włączniki w ściany,zamiast standardowych. Aczkolwiek tu też zastanawiam się nad detalami dotyczącymi komunikacji urządzeń z Domoticz (głównie nie potrafię skryptu stworzyć , myślałem nad modyfikacją skryptu od Orvibo S20) .

  Pozdrawiam
  Daniel

  Polubienie

 2. Nie jestem specjalista od kodowania. Nie do końca również rozumiem skrypt Orvibo, ale grunt, że działa. Zamówiłem już kolejne gniazdko więc jak tylko dojdzie uaktualnię post. Myślę, że nie powinno być problemu z podłączeniem. Kolejne urządzenie w domoticzu, skrypt z nową nazwą i MAC adress drugiego gniazdka i musi zadziałać.

  Też myślałem o Orvibo-T010-Smart-Switch. Wygląda świetnie. Możemy podzielić się pracą. Spróbuj połączyć z Domoticzem. W razie problemów służę pomocą. W pojedynkę dużo nie zdziałamy. Zawsze jest za mało czasu.

  Polubienie

 3. W porządku 🙂 W takim razie zmówię najpierw Orvibo S20 , skonfiguruję z Domoticzem. Następnie zamówię Orvibo-T010-Smart-Switch i spróbuje zintegrować je z system. Potrzebuje czasu trochę (głównie o PLN chodzi ) ,ale się odezwę jak to poszło.
  Pozdrawiam!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s